Karta kredytowa oraz karta debetowa to dwie najpopularniejsze karty płatnicze, z jakich możemy korzystać. Na rynku bankowym łącznie stanowią zdecydowaną większość używanych kart, a często posiadamy przynajmniej jedną z nich. Obie karty mają wiele do zaoferowania, choć bardzo różnią się od siebie. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o tych dwóch najpopularniejszych typach kart, a także podpowiadamy, kiedy warto wybrać którą.
Karta debetowa – charakterystyka
Karty debetowe to zdecydowanie najpopularniejszy typ kart płatniczych na rynku z jakich możemy korzystać. Są to karty które służą do wypłacania i wydawania pieniędzy z naszego konta. Mają one standardową plastikową formę, a także płaski nadruk informacji. Na kartach znajduje się numer, data ważności, kod bezpieczeństwa cvv oraz imię i nazwisko posiadacza.
Działanie kart debetowych jest bardzo proste. Możemy wypłacać poprzez nie pieniądze z naszego konta – zarówno w bankomacie, płacąc za zakupy w sklepie czy dokonując transakcji internetowych. Środki pobierane są z naszego rachunku i przekazywane do odbiorcy lub wypłacane w bankomacie. Przy pomocy karty debetowej możemy wypłacać jedynie taką sumę jaka znajduje się na naszym koncie i nie możemy się zadłużać.
Przede wszystkim karty te są powszechnie akceptowane i jeśli gdzieś możemy zapłacić kartą płatniczą, to możemy zrobić to naszą kartą wydaną do konta. Najczęściej są one wydawane za darmo przez banki i nie musimy spełniać żadnych wymagań, aby je otrzymać. Ogólnie karty debetowe nie nakładają na nas obowiązku pilnowania limitów czy nie zmuszają nas do korzystania w z góry określony sposób. Kartę debetową możemy używać, wtedy kiedy mamy na to ochotę. Karty te możemy również przeważnie personalizować, czyli nadawać im wygląd według własnego projektu, więc mogą być zatem ciekawym estetycznym gadżetem.
Karta kredytowa – charakterystyka
Karty kredytowe to drugi najpopularniejszy typ kart płatniczych na rynku. Oprócz tego, że przy ich pomocy możemy wypłacać pieniądze z bankomatu, a także płacić za rachunki w sklepach czy w internecie znacząco różnią się od kart debetowych.
Przede wszystkim karty kredytowe wydawane są jako elastyczne kredyty przez bank które będziemy samodzielnie obsługiwali. Aby je otrzymać, musimy posiadać zdolność kredytową, a także złożyć wniosek w banku i poczekać na jego akceptację. Następnie, jeśli bank zgodzi się przydzielić nam kredytu, udzieli go w konkretnej sumie i wyda nam kartę kredytową dzięki której będziemy mogli obsługiwać kredyt samodzielnie. To w jaki sposób będziemy go wydawali, zależy tylko od nas. Jest to znacząca różnica w porównaniu do kredytów gotówkowych ratalnych, które najpierw wypłacamy w całości, a później spłacamy w ratach.
Działanie kart kredytowych jest bardzo proste, choć na początku może wydawać się inaczej. Jeśli już otrzymaliśmy kartę z konkretnym limitem od banku, możemy rozpocząć korzystanie z takiej pożyczki. Pierwszym krokiem jest wypłacenie pieniędzy. Możemy zrobić w bankomacie, jak i bezgotówkowo. W tym momencie rozpoczyna się miesięczny okres bezodsetkowy w którym możemy używać pieniędzy banku za darmo bez płacenia oprocentowania pożyczki. Po skończeniu tego okresu otrzymujemy jeszcze jeden blisko miesięczny okres na spłatę zobowiązania również bez płacenia odsetek. Mamy zatem w najlepszym wypadku prawie 2 miesiące na oddanie pożyczonej sumy. Jeśli zrobimy to w tym okresie, nie zapłacimy nic za użytkowanie środków banku, a cały proces wyzeruje się i będziemy mogli powtórzyć go ponownie. Okresy te ustalane są od konkretnego dnia miesiąca. Okres bezodsetkowy może trwać np. od 10 do 10 a po nim następować okres na oddanie pieniędzy, jeśli aktualnie mamy jakieś zobowiązanie na karcie kredytowej.
Jeśli zdecydujemy się pożyczyć pieniądze od banku na dłuższy czas, będziemy musieli miesięcznie wpłacać kwotę minimalną która będzie pokrywała odsetki, a sam kapitał kredytu możemy zwracać w dowolnej formie np. jednorazowo za kilka miesięcy czy w różnych mniejszych spłatach.
Karty kredytowe przede wszystkim są bardzo dobrym sposobem wypożyczenia pieniędzy z uwagi na niskie oprocentowane – dużo niże niż tradycyjne kredyty ratalne. Możemy również samodzielnie decydować, kiedy i w jakiej kwocie spłacamy nasze zadłużenie, a także bezpośrednio płacić kredytem za realizację naszych celów np. bezgotówkowo. Karta kredytowa może również pomóc nam wyjść z naszych tarapatów finansowych, kiedy nie radzimy sobie z regulowaniem różnych zobowiązań. Wnioskując o odpowiednio wysoki limit, możemy spłacić je wszystkie, a następnie postarać się w dłuższym okresie czasu spłacić limit z karty w dogodnych dla nas spłatach.
Którą kartę kredytową wybrać i kiedy?
Przede wszystkim powinniśmy podkreślić, że niezależnie od tego jaki rodzaj karty preferujemy, powinna być nam ona potrzebna. Jeśli nie czujemy potrzeby posiadania karty debetowej lub kredytowej, nie powinniśmy wybierać żadnej z nich np. “na zapas”.
Jeśli jednak cechy lub korzyści konkretnej karty zainteresowały nas, powinniśmy zastanowić się nad jej uruchomieniem. Możemy również uruchomić obie karty, jeśli do tej pory nie mieliśmy żadnej.
Kartę debetową warto wybrać wtedy, kiedy korzystamy z bankowości w podstawowy sposób, a konto służy nam głównie do wypłacania pieniędzy oraz płacenia za zakupy. Przy pomocy karty debetowej będziemy mogli bardzo szybko i komfortowo dokonywać tych czynności bez żadnych zobowiązań, terminów czy kredytów. Karty debetowe mogą być również dobrym rozwiązaniem, jeśli często wypłacamy pieniądze z banku i musimy czekać w kolejce lub ogólnie nie lubimy czekać w sklepach czy nosić w portfelu dużej ilości drobnych.
Karty kredytowe z kolei to bardzo przydatne produkty bankowe, jeśli chcemy skorzystać z pożyczania pieniędzy. Karta taka ma wiele zalet i jest w większości przypadków lepsza niż pożyczanie pieniędzy w prywatnych firmach pozabankowych lub poprzez pożyczki ratalne. Kartą kredytową będziemy mogli zarządzać naszym długiem bardziej elastycznie i odniesiemy z tego tytułu więcej korzyści. Karty kredytowe również będą dobrym pomysłem, jeśli często wyjeżdżamy za granicę lub nocujemy w hotelach. W takich sytuacjach czasem możemy potrzebować właśnie karty kredytowej, aby móc wynająć samochód, pokój hotelowy czy skorzystać z usług premium.