Unieważnienie umowy kredytowej we Frankach w 2023 roku – wszystkie najważniejsze informacje

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich to niezwykle gorący temat, który rozpala do czerwoności wiele osób. Dotyczy on zwłaszcza frankowiczów, czyli osoby, które w przeszłości zaciągnęły kredyt we franku szwajcarskich, gdy ich cena była bardzo niska. Obecnie waluta ta bije rekordy wartości, a wiele osób zdecydowało się lub rozważa krok unieważnienie umowy kredytowej. Ale czym tak właściwie jest to unieważnienie, jakie skutki ze sobą niesie, a także czy jest to opłacalne posunięcie? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania i udzielić przydatnych podpowiedzi.

Czym jest unieważnienie umowy kredytowej we frankach?

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich to stwierdzenie przez sąd, że dana umowa nigdy nie istniała. Jest to zatem uznanie jej za niebyłą, a więc również anulowanie wszystkich skutków jakie ze sobą niosła. Unieważnienie umowy kredytowej osiąga się w sądzie przeprowadzając proces cywilny z danym bankiem z którym jesteśmy związani kredytem frankowym. To sąd na podstawie argumentów i dowodów decyduje o tym, czy nasz kredyt zostanie unieważniony czy też nie.

Obecnie coraz więcej frankowiczów wygrywa swoje procesy, a więc jest to jak najbardziej możliwe do zrealizowania zadanie. Unieważnienie umów kredytowych we frankach szwajcarskich przeważnie trwa kilka — kilkanaście miesięcy i nie dzieje się od ręki. W dalszym ciągu jest to dość niejasny i zawiły temat, który budzi wiele kontrowersji, a także niewiadomych – nawet wśród specjalistów, prawników czy bankowców.

Unieważnienie umowy we frankach szwajcarskich nie jest zatem dostępne automatycznie od ręki na żądanie i nie załatwimy tej sprawy w ciągu jednej wizyty w banku, jak sądzi spora część zainteresowanych przed dokładnym poznaniem tematu. Jest to dużo bardziej złożone zagadnienie, choć możliwe do zrealizowania.

Jakie skutki ze sobą niesie?

Jeśli zdecydujemy się na unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich, powinniśmy liczyć się z konsekwencjami i skutkami, jakie niesie ze sobą takie unieważnienie. Gdy sąd stwierdzi unieważnienie umowy i to, że nigdy jej nie było, przede wszystkim będziemy musieli zmierzyć się z konsekwencjami takiego wyroku.

Oznacza to, że bank musi zwrócić wszystkie pieniądze, które wpłaciliśmy do banku w trakcie trwania kredytu od momentu podpisania umowy, a my musimy oddać całą nominalną pożyczkę od banku. Warto wspomnieć, że musimy oddać dokładnie taką sumę jaką pożyczyliśmy bez dodatkowych opłat, prowizji czy odsetek, gdyż nie można naliczać opłat od czegoś, co nie istnieje i nie istniało. Rozliczenie się z bankiem często jest niezwykle problematyczne. Niektóre banki stosują zasadę rozliczenia i dopłaty, gdzie odejmuje jedną sumę od drugiej, a strona która otrzymała więcej, musi dopłacić. Niektóre banki z kolei wymagają oddania całej sumy kredytu przez klienta, a następnie same oddają wszystkie wpłacone pieniądze klientowi. Opcji i konfiguracji rozliczenia może być wiele.

Sam proces unieważnienia umowy we frankach szwajcarskich oraz rozliczenia transakcji jest niezwykle skomplikowany. Oznacza to, że będziemy musieli wspomóc się prawnikami i poradami prawnymi. Oznacza to też konieczność zatrudnienia prawników specjalizujących się w bankowości i finansach – najlepiej w kredytach frankowych. Przede wszystkim będzie to kosztowne, a także kłopotliwe. Będziemy musieli poświęcić sporą ilość czasu na odszukanie najlepszego specjalisty, a także przedstawienie całej sprawy i współpracę z nim. Choć adwokaci, mogą wykonać większość czynności za nas, również będziemy musieli poświęcić czas na nadzorowanie i pilotowanie całej sprawy. Czasami będzie wymagało to od nas poświęcenia dodatkowych środków z góry na obsługę prawną która nie należy do najtańszych.

O czym trzeba pamiętać?

Decydując się na unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich, musimy również pamiętać o kilku elementach, które często ukrywają się wśród plusów i korzyści tego rozwiązania. Przede wszystkim jest to dość problematyczna i skomplikowana sprawa pozwów banków. Mogą się one domagać od nas zapłacenia opłat i odsetek za kwotę, którą wykorzystywaliśmy przez wiele lat. Może się to wiązać z pozwem i koniecznością obrony, a nawet zapłaceniem takiego odszkodowania danemu bankowi.

Rozważając, czy chcemy skorzystać z unieważnienia kredytu bankowego, powinniśmy również dokładnie przeliczyć i przekalkulować cały ten proces. To, że jest on korzystny i potrafi uratować wielu frankowiczów, nie oznacza, że będzie również korzystny dla nas. Zależy to od momentu w którym zaciągnęliśmy kredyt, opcji umowy, a także wysokości kredytu. Wpływ na tę decyzję będzie miał również fakt, ile kredytu już spłaciliśmy i ile pozostało nam do końca. Często rozpoczynanie batalii prawnych nie jest opłacalne, gdyż możemy zyskać jedynie kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. W pewnych przypadkach zdecydowanie warto lepiej jest poświęcić taką sumę, aniżeli tracić nieporównywalnie więcej czasu i nerwów na unieważnienie umowy kredytowej narażając się na pełnego sekwencje tego działania.

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich będzie zasadne, wtedy kiedy na skutek wahań kursów będziemy musieli oddać dużo więcej, aniżeli wynosi realna wartość naszego domu lub mieszkania. Możemy również wybrać to rozwiązanie, wtedy kiedy nie mamy już środków na spłacanie kredytu i może zakończyć się on wypowiedzeniem, a następnie egzekucją komorniczą. Wybór tego rozwiązania jest zatem dobry w tych wszystkich sytuacjach, kiedy odniesiemy korzyści z tego ruchu.

Podsumowanie

Unieważnienie umowy kredytowej hipotecznej we frankach szwajcarskich jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, które posiada wiele plusów. Często przy jego pomocy możemy odzyskać nasze pieniądze, które musieliśmy wpłacić na kredyt, a które są nieracjonalnie wyższe niż typowy kredyt złotówkowy. Warto jednak pamiętać o konsekwencjach i wadach tego rozwiązania i koniecznie wziąć je pod uwagę, gdy będziemy rozważali taki krok. Koniecznością jest również znalezienie dobrej kancelarii prawnej która specjalizuje się w tego typu działalności, aby pomogła nam rozwiązać sprawę szybko, a także z korzyścią dla nas.

Dodaj komentarz